Bezkontaktní spínací moduly

Úvodní stránka/Bezkontaktní spínací moduly
Bezkontaktní spínací moduly2020-09-23T08:32:49+02:00

Použití

Bezkontaktní tyristorové spínací moduly se používají ke spínání kompenzačních kondenzátorů, případně ke spínání L-C obvodu s převažující kapacitní složkou (chráněné kompenzační stupně), při kompenzaci jalového výkonu v provozech s rychlými změnami zátěže – svařovny, lisovny, výtahy, jeřáby, řízené pohony. Výhodou bezkontaktního modulu proti konvenčnímu spínání kondenzátorových stupňů prostřednictvím stykačů je možnost okamžitého sepnutí kondenzátorového stupně bez jeho předchozího vybití, což je umožněno sepnutím v okamžiku, kdy rozdíl mezi napětím na kondenzátoru a napětím před spínacím prvkem je roven nule. Z toho plyne i další výhoda a tou je výrazné omezení spínacích proudových rázu, které bývají příčinou rušení jiných elektronických spotřebičů

Konstrukce, vlastnosti

Tyristor je kompaktní modul, jehož mechanický základ tvoří chladící hliníkový profil, ke kterému jsou připevněny výkonové spínací prvky, silové svorky, deska s řídící elektronikou a od 50 kVAr je modul doplněn ventilátorem. Modul je dále vybaven signalizačními diodami.

Určeno pro spínání v sítích 400/230V, 440/250V a 690/400V, zátěž může byt symetrická či nesymetrická, zapojení do hvězdyči do trojúhelníku, kapacitní, odporový či indukční charakter zátěže.

Montáž

Celý modul se upevňuje na svislou základovou desku v rozváděči pomocí čtyř šroubů. Silové vodiče a přívody od kondenzátorů se připojují do silových svorkovnic výkonového modulu.

Deska řídící elektroniky je napájena ze samostatného obvodu 230V/50Hz ,2VA a měla by být jištěna jističem max. 6A. Napájecí napětí řídící elektroniky modulu a ovládací napětí výstupů jsou od sebe galvanicky odděleny.

Obchod